Historia klubu

UKS GOKiS Kąty Wrocławskie

W historii piłki ręcznej w Kątach Wrocławskich początkową datę stanowi 2 maja 2002 roku, kiedy to podczas obchodów święta miasta, złożona z amatorów drużyna reprezentująca GOKiS Kąty Wrocławskie, rozegrała mecz z Oldboyami Śląska Wrocław. Po kilku miesiącach od tego meczu pojawił się pomysł utworzenia drużyny piłki ręcznej której trenerem został Piotr Korny. Ze względu na brak środków finansowych, sprzętu jak również profesjonalnego obiektu, po 6-ciu miesiącach treningów, drużyna przestała istnieć. W roku 2010 do użytku oddano nową halę sportową w Kątach Wrocławskich przy ul. Brzozowej, której kierownikiem został Paweł Pilski, bramkarz GOKIS-u w meczu z 2002 roku. Krótko po otwarciu hali powstaje rekreacyjna sekcja piłki ręcznej, której pierwszym trenerem zostaje Tomasz Folga. Rok później Tomasza Folgę zastępuje Alicja Łukasik. Rok 2013 przynosi kolejne zmiany w sztabie trenerskim, Alicja Łukasik zostaje trenerem Polonii Kępno natomiast kącką drużynę przejmuje Paweł Pilski. W 2014 roku powstaje seniorska sekcja piłki ręcznej, a jej prowadzenia podejmuje się Jerzy Dyrkacz. Po kilku miesiącach treningów rodzi się pomysł zgłoszenia drużyny do rozgrywek. W pierwszym sezonie startów w III lidze w latach 2014/15, kątecka drużyna zajmuję 6 miejsce z bilansem 5 zwycięstw i 9 porażek.

W 2015 roku powstaje również sekcja młodzików, którzy trenują pod okiem Pawła Pilskiego dzięki czemu w sezonie 2015/16 Kąty Wrocławskie w piłce ręcznej reprezentują dwa zespoły. III liga seniorów pod okiem trenera Dyrkacza zajmuje 4 miejsce w lidze z bilansem 7 zwycięstw, 2 remisów oraz 5 porażek. Drużyna młodzików 3 miejsce z bilansem 12 zwycięstw i 4 porażek. W 2016 roku powstaje sekcja piłki ręcznej dziewcząt, pierwszy sukces klubu, Martyna Włodarczyk powołana do kadry Dolnego Śląska. W sezonie 2016/17 trenerzy, Dyrkacz i Pilski, prowadzą w ligach cztery kąckie zespoły. Drużyna seniorów Jerzego Dyrkacza osiągnęła historyczny sukces wygrywając rozgrywki III ligi i awansowała do wyższej klasy rozgrywkowej. Młoda drużyna zakończyła sezon na pierwszym miejscu z bilansem 9 zwycięstw, 1 remis i 2 porażek. Drużyny młodzieżowe, pod okiem Pawła Pilskiego, zajęły kolejno 12,8 i 10 miejsce w rozgrywkach.

W 2017 roku junior UKS-u Wojciech Fluder zostaje powołany do kadry Dolnego Ślaska, z którą zdobywa mistrzostwo Polski. Trener Dyrkacz wprowadzając zespół do II ligi postanowił podnieść dynamikę pracy szkoleniowej i zaprosił do współpracy Alicję Łukasik, która była środkową rozgrywającą w ostatnim roczniku juniorek KS AZS AWF Wrocław, jaki prowadził. Duże doświadczenie boiskowe na parkietach Ekstraklasy, świeże spojrzenie na dyscyplinę oraz pasja sportowa zadecydowała o wyborze Alicji Łukasik. W tym samym roku do sztabu trenerskiego dołączają kolejne wzmocnienia: trenerem odnowy biologicznej zespołu zostaje Mariusz Hubal. Do życia zostaje powołana II drużyna UKS, reprezentująca Kąty Wrocławskie w rozgrywkach III ligi. Drużynę prowadzi trenerski duet Dyrkacz:Pilski a kierownikiem zespołu zostaje Lech Andrzejewski. Zmiany następują również w drużynach młodzieżowych, trenerem sekcji młodziczek zostaje Michał Zarych natomiast zespół młodzików prowadzi Michał Jeruszka. Zespół II ligowego UKS GOKIS Kąty Wrocławskie kończy 2017 rok serią czterech zwycięstw z rzędu i w tabeli po I rundzie uplasował się na 9 pozycji, a średnia ilość widzów na meczach znacznie przekracza  200 osób.